Płatności bezpośrednie, sytuacja na rynku zbóż i trzody chlewnej oraz wielkotowarowy chów zwierząt to główne tematy omawiane przez ministra Wojciecha Olejniczka podczas środowej konferencji prasowej.
Wnioski o wpis do ewidencji producentów są już ogólnie dostępne, można je otrzymać w oddziałach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w urzędach powiatowych. Można też wydrukować je ze strony internetowej Ministerstwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy powinni zadbać o to, aby mieć te wnioski u siebie w domu, aby je wypełnić i złożyć do biur powiatowych – powiedział minister.
Minister przypomniał, że żeby dostać dopłaty bezpośrednie trzeba założyć konto bankowe, wypełnić wniosek o wpis do ewidencji, otrzymać zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym, sprawdzić dane dotyczące ewidencji gruntów i budynków i od 15 kwietnia do 15 czerwca br. złożyć w biurze powiatowym ARiMR wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich. Omawiając sytuację na rynku wieprzowiny minister Olejniczak zaznaczył, że ceny wykazują tendencje wzrostowe, a w niektórych regionach kraju zakłady mięsne skarżą się na brak żywca. Odpowiadając na pytania związane z przemysłową produkcją trzody minister przedstawił propozycje zmian do ustawy o nawozach i nawożeniu, które mają m.in. na celu zapobieganie zagrożeniom związanym z tym chowem.
W ocenie ministra dodatkowy kontyngent na zboża paszowe i sprowadzenie łącznie miliona ton z zagranicy pozwoli obniżyć ceny pasz i poprawić opłacalność produkcji wieprzowiny. Ustanowiony kontyngent wynosi 1 mln. ton i jest najwyższy od wielu lat. Będzie on realizowany pod ścisłą kontrolą tak, aby nie dochodziło do gromadzenia nadmiernych zapasów i spekulacji na rynku. Agencja Rynku Rolnego wydała już pozwolenia na import 412 tys. t zbóż w ramach bezcłowego WTO. - przypomniał minister. Minister powiedział także, że Agencji Rynku Rolnego rozpoczęła sprzedaży zbóż z zapasów dla producentów mąki.