Problemy polskiego rybołówstwa i gospodarka morska w Unii Europejskiej to główne tematy rozmów prowadzonych w czwartek 21 kwietnia br.w ministerstwie rolnictwa. Gościem ministra Wojciecha Olejniczaka był Joe Borg, Komisarz ds. Rybołówstwa i Polityki Morskiej UE.
Podczas spotkania omawiano dwa główne aspekty. Pierwszy z nich dotyczył przyszłości polityki rybackiej w Unii Europejskiej – czy powinna być Wspólna Polityka Morska UE. Drugi dotyczył polskiego rybołówstwa – jak je zmodernizować, aby stało się nowoczesne, opłacalne i zrównoważone.
W naszym kraju z rybactwa utrzymuje się około 5 000 rybaków, ale należy pamiętać, że jest to dla nich jedyne źródło dochodów – powiedział podczas konferencji sekretarz stanu Jerzy Pilarczyk. Minister podkreślił, że głównym celem Wspólnej Polityki Rybackiej jest zabezpieczenie zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów w sposób uwzględniający środowiskowe, ekonomiczne i społeczne uwarunkowania stabilnego rozwoju. Decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane w oparciu o szczegółowe badania i pomiary, które dadzą podstawą do oceny faktycznego stanu zasobów.
Zasady funkcjonowania Europejskiego Funduszu Rybackiego, który będzie obowiązywał od 2007 do 2013 roku oraz polskie stanowisko w tej sprawie - to temat dalszych rozmów Komisarza, które będą prowadzone jutro na spotkaniu z rybakami w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Chcemy zapoznać pana Komisarza z naszymi rybackimi problemami. Przedstawimy też polskie inwestycje zrealizowane przy wykorzystaniu unijnych środków – zaznaczył minister J.Pilarczyk. Pytany o możliwości zmian kwot połowowych przyznanych Polsce komisarz J. Borg odpowiedział, że kwoty połowowe są ustalane rocznie. Decyzje na 2005 rok już zapadły, a każda ich zmiana wymaga uzgodnień ze wszystkimi 25. członkami Unii Europejskiej.