Wczoraj premierzy Polski, Węgier, Czech i Słowacji na Forum Ekonomicznym w Krynicy złożyli deklarację, że Grupa Wyszehradzka będzie istniała nawet po wejściu jej członków do Unii Europejskiej. Debata o gospodarkach państw naszego regionu odbywa się tam już po raz 12.
XII Forum Ekonomicznym w Krynicy uroczyście otworzył premier Leszek Miller w towarzystwie przedstawicieli rządów Grupy Wyszehradzkiej i premiera Ukrainy Anatolija Kinacha.
Przedstawiciele grupy ustalili, że po przystąpieniu Polski, Czech, Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej grupa nadal będzie istniała. Premier Leszek Miller jako przykład podał kraje Beneluksu, które mimo przystąpienia do Piętnastki nadal spotykają się we własnym gronie.
Ponadto przedstawiciele grupy uznali, że najlepszą datą przeprowadzenia referendum dotyczącego przystąpienia krajów Grupy Wyszehradzkiej do Unii Europejskiej jest wiosna przyszłego roku. Jeszcze nie ustalono, w jakiej kolejności miałyby się odbywać te referenda.
Polska, Węgry i Czechy gorąco opowiadają się poza tym za rozszerzeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a zwłaszcza za przyjęciem do niego Słowacji.
Premier Miller pytany o kwestię łatwo dostępnych wiz dla obywateli ukraińskich, powiedział, że nasza strona rozważa ten problem. – Zależy nam, by iść w kierunku systemu, by wizy te były bardzo tanie i łatwo dostępne - powiedział Leszek Miller. – Z drugiej strony chcielibyśmy, by strona ukraińska zgodziła się na ruch bezwizowy dla Polaków - dodał Miller podkreślając jednak, że jest to suwerenna decyzja Ukrainy.
Wśród tematów, które są omawiane na Forum, najważniejsze to problemy związane z rozszerzeniem Unii Europejskiej i sytuacja gospodarek naszego regionu.
Dzisiaj jedno z seminariów jest poświęcone przekształceniom w sektorze rolnym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz porażkom i sukcesom epoki przemian. Moderatorem tego seminarium jest prezes Zarządu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Adam Tański, a panelistami przedstawiciele z Ukrainy, Słowacji, Litwy i Polski.