Zainteresowanie firm pomocą unijną jest tak duże, że wkrótce wyczerpie się pula pieniędzy przewidzianych na wypłaty.
W Warszawie rozpoczęło się wczoraj dwudniowe V Krajowe Forum Informacyjno-Edukacyjne dla małych i średnich firm. Tegoroczna konferencja poświęcona jest funduszom strukturalnym.
- Programy adresowane do przedsiębiorców wzbudziły olbrzymie zainteresowanie. Co trzecia uprawniona firma złożyła wniosek -powiedział podczas rozpoczęcia spotkania Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, organizującej forum.
Największe jest zainteresowanie programem, w którego ramach firmy mogą otrzymać pieniądze na inwestycje. Złożono aż 18 tys. wniosków, ale tylko 1,5 tys. zostało zakwalifikowanych do realizacji. Prezes Marek mówił, że do tej pory na wypłaty z tego programu wydano 60 proc. zaplanowanych środków, przedsiębiorcy mają więc jeszcze szansę, aby otrzymać wsparcie.
Sporym zainteresowaniem cieszą się również fundusze przeznaczone na szkolenie pracowników. W tym przypadku o pomoc finansową trzeba jednak wystąpić za pośrednictwem firm szkoleniowych. Do tej pory PARP podpisała 112 umów z firmami szkoleniowymi na łączną kwotę 223 mln zł. Prawdopodobnie będzie jeszcze jedna tura przyjmowania wniosków.
Grażyna Gęsicka, wiceprezes PARP, mówiła jednak, że przedsiębiorcy popełniają błędy przy wypełnianiu dokumentów. - Dużo jest wniosków indywidualnych, a nie grupy przedsiębiorstw. Częste są błędy w kosztorysach - wyjaśniała.
Szef PARP mówił natomiast, że potrzebne są zmiany w zbyt skomplikowanej procedurze przyznawania pieniędzy unijnych. - Obecny system został zbudowany jako superbezpieczny - stwierdził. W związku z tym wiele wniosków jest odrzucanych z przyczyn czysto formalnych, nawet jeśli projekt jest ciekawy. PARP prognozuje, że jeszcze w pierwszym kwartale 2006 r. będzie przyjmowała wnioski, a później tylko rozliczała ich realizację.
"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym forum.