W piątek z jednodniową wizytą do Polski, na zaproszenie minister ds. europejskich Danuty Hübner, przybyła minister ds. europejskich Francji Noëlle Lenoir. W czasie rozmów w Warszawie ustalono konkretne dziedziny ściślejszej współpracy między Francją i Polską.
W czasie rozmów w Warszawie ustalono konkretne dziedziny ściślejszej współpracy między Francją i Polską. Zarówno Francja jak Polska włączą się w kampanię informacyjną na rzecz integracji europejskiej, poprzez udział we wspólnych działaniach, służących popularyzowaniu problematyki europejskiej we francuskich i polskich regionach. Skierowane do minister Danuty Hübner zaproszenie dotyczy regionu Pas-de-Calais, gdzie jeden na ośmiu mieszkańców jest Polakiem. Ranga takiej współpracy rośnie, gdy ma się przekonanie, że może ona służyć rozwianiu obaw i niepewności związanych z procesem integracji, jak również weryfikacji nieprawdziwych mitów o Polsce – powiedziała minister D. Hübner.
Ustalono także zasady współpracy dotyczące koordynacji polityki europejskiej. Francuskie doświadczenie, będzie wykorzystane przez polskich ekspertów ze wszystkich resortów w czasie pracy nad systemem koordynacji polityki europejskiej. Wymieniono również poglądy na temat współpracy w ramach twinningu, która w najbliższym czasie będzie koncentrować się na dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz spraw związanych ze współpracą sądowniczą, a w których Francja jest wyłącznym partnerem Polski. Minister Hübner i minister Lenoir podkreśliły znaczenie działań w ramach Trójkąta Weimarskiego, który mógłby objąć także ściślejsze kontakty ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie Polski, Francji i Niemiec. Minister D. Hübner zaproponowała formułę tzw. konferencji utrechckiej, w której Polska działa z Holandią i wykorzystanie tej formuły do współpracy z Francją, co przyczyni się do wzmocnienia dialogu polsko-francuskiego, nadając mu większa dynamikę. Innym poruszonym w czasie spotkania tematem był Konwent o przyszłości Europy, w którym minister D. Hübner bierze udział jako przedstawiciel rządu RP.
Obie panie minister uczestniczyły w Forum "Wspólnie o przyszłości Europy", które zorganizowane zostało w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zarówno Hübner jak i Lenoir zapatrują się optymistycznie na dobroczynne dla wzrostu gospodarczego skutki zwiększonej konkurencji. Obie też wyraźnie starały się minimalizować problem podziałów wśród Europejczyków, jaki uwidocznił się spektakularnie w ostatnich tygodniach na tle kwestii irackiej. Pytane, czy po tzw. liście dziewiątki wspólna polityka zagraniczna Unii jest w ogóle możliwa Lenoir odpowiedziała: To nie rozbiło jedności europejskiej. Prezydencja grecka właśnie wyznaczyła nadzwyczajne posiedzenie szefów państw i rządów Piętnastki zaraz po spotkaniu z przedstawicielami krajów kandydujących. Chcemy dojść do porozumienia. Również Danuta Hübner była pełna wiary – Mam nadzieję, że to ciężkie doświadczenie pomoże nam wytworzyć wspólną politykę zagraniczną, choć oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień.
Mówiąc o integracji europejskiej, Lenoir w większym stopniu niż Hübner kładła nacisk na nowy wymiar europejskich instytucji polegający na podziale suwerenności pomiędzy Unię a państwa członkowskie.