MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Analitycy LB prognozują wynik unijnego referendum

4 listopada 2002

Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers uważają, że wynik wyborów samorządowych w Polsce wskazuje na to, iż zapowiedziane na maj 2003 roku unijne referendum będzie dla rządu trudne, a nawet może zostać przegrane. 

Analitycy Lehman Brothers wskazują na dwa powody swojej prognozy: dobre wyniki eurosceptyków i niską frekwencję. Poparcie dla prounijnych partii SLD i PO okazało się niższe od oczekiwań, a poparcie uzyskane przez eurosceptyczne partie PSL i LPR wyższe od zakładanego. Drugim powodem do obaw jest niska frekwencja, która tylko nieznacznie przekroczyła 30 proc. ogółu uprawnionych do głosowania. Unijne referendum, by było ważne, wymaga co najmniej 50-procentowej frekwencji.

Ponieważ sondaże opinii wskazują na to, że 63 proc. wyborców popiera wejście Polski do UE, najlepszą strategią z punktu widzenia eurosceptyków byłoby skłonienie swoich zwolenników do pozostania w domach w nadziei, że dzięki temu frekwencja będzie poniżej progu 50 proc., a tym samym wynik nie będzie miał mocy prawnej – czytamy w komentarzu analityków.

Ich zdaniem: Jeśli ta strategia chwyci, to będzie to oznaczało, że w grupie zwolenników UE aż 80 proc. wyborców będzie musiało pójść do urn po to, by frekwencja przekroczyła wymagany próg 50 proc.

Z sondaży wynika, że 44 proc. wyborców zdecydowanie zamierza wziąć udział w referendum. Jednak niska frekwencja w wyborach samorządowych sugeruje, że w najbliższych miesiącach rząd, któremu zależy na prawnie wiążącym wyniku, stanie przed trudnym zadaniem – dodają.

Negatywny wynik majowego referendum mógłby oznaczać, że Polska nie weszłaby do UE w zakładanym terminie 2004 roku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę