Sprawa obniżenia wysokości rezerwy obowiązkowej, odprowadzanej przez banki do NBP, ma być omawiana na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej – poinformował prezes NBP Leszek Balcerowicz.
Banki mają obowiązek odprowadzania 4,5% od wszystkich swoich depozytów na nieoprocentowane konto banku centralnego, co znacznie pogarsza ich wyniki finansowe. Leszek Balcerowicz powiedział, że stopa rezerwy obowiązkowej w Polsce jest wyższa niż w Unii Europejskiej i trzeba stopniowo obniżać to obciążenie banków. W krajach Wspólnoty rezerwa obowiązkowa wynosi 2%.
Szef banku centralnego nie powiedział, kiedy może dojść do obniżki rezerwy obowiązkowej. Podkreślił jedynie, że operacja ta wymaga ostrożności. Z wyjaśnień ekonomistów wynika, że rezultatem obniżenia rezerwy jest, to iż do dyspozycji banków zostaje więcej pieniędzy, co prowadzi do zwiększenia podaży pieniądza na rynku i może wpływać na wzrost inflacji.
Rada Polityki Pieniężnej już dwukrotnie obniżyła poziom rezerw obowiązkowych. Pierwszy raz ze średniego poziomu 12% do 5%, a później do 4,5%.
Sprawa ewentualnego obniżenia wysokości rezerwy obowiązkowej będzie rozpatrywana na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się 17 i 18 lipca.