Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nieruchomości: Wbrew statystykom

17 czerwca 2004

Spada liczba mieszkań statystycznie oddanych do użytku. Jak twierdzą deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe - w praktyce popyt i podaż na własne cztery kąty nie maleją.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w maju oddano do użytku o około 20 procent mniej mieszkań niż w roku ubiegłym.

Mniej, znaczy więcej
Pomimo statystycznych spadków deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe w naszym regionie twierdzą, że... z roku na rok oddają coraz więcej lokali. - W sierpniu ubiegłego roku wprowadzono poprawki do prawa budowlanego i warunki oddania lokalu do użytku są bardziej restrykcyjne. Zwykle musi zostać wszystko ukończone. W praktyce właściciele już wprowadzają się do mieszkania, a w statystyce lokal nie widnieje jako oddany do użytku - mówi Olgierd Dubowik, prezes toruńskiego "Budlexu". Jego firma oddaje coraz więcej mieszkań: w 2002 - 128, w 2003 - 220, a do połowy 2004 roku - już 130. - Ten trend się utrzyma jeszcze kilka lat - przewiduje Dubowik. - Aż do momentu, gdy zostanie wprowadzony pełny podatek VAT na mieszkania. Wtedy ceny mieszkań realnie wzrosną o około 15 procent.

Dla każdego?
Będziemy nadal kupować mieszkania, bo - zdaniem Aleksandry Wydrzyńskiej, wiceprezesa bydgoskiej firmy deweloperskiej AWZ - coraz łatwiej jest zaciągnąć kredyt na budowę. - Spadło oprocentowanie kredytów, coraz więcej osób może sobie pozwolić na spłaty rat, a banki stawiają mniejsze wymagania formalne. Rocznie mieszkania wybudowane przez naszą firmę trafiają do około 50 osób. Nie notujemy spadku. Podobnie jest w spółdzielniach.

- Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym się unormowała. Myślę, że chętnych na mieszkania będzie jeszcze więcej, kiedy przełamiemy ten kryzys w gospodarce - uważa Andrzej Chrapkowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej SIM w Bydgoszczy. - Gdy zmniejszy się bezrobocie i ludzie będą czuli się bezpiecznie na swoich miejscach pracy - chętniej będą zaciągać długoterminowe kredyty.

Boom w budownictwie spodziewany jest już wkrótce. Wiąże się głównie z objęciem podatkiem VAT sprzedaży mieszkań gotowych od 2007 roku. Oznacza to, że działek pod budowy trzeba szukać już teraz. - Zauważyliśmy, że ceny nieruchomości pod budowę wzrosły już pod koniec ubiegłego roku - mówi prezes Dubowik. - Ale są to tylko spodziewane ceny. W praktyce nikt nie chce za nie tyle zapłacić.


POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

W dniach 4-5 października 2024 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbyła się IV O...

PROFBUD ogłosił dziś wyjątkową inwestycję – MIASTO POLSKICH MISTRZÓW OLIMPIJSKIC...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę