Prawo do emerytury rolniczej według nowych zasad część IV
3 kwietnia 2015
Postępowanie w sprawie świadczeń emerytalno-rentowych
Postępowanie o przyznanie emerytury rolniczej, częściowej emerytury rolniczej lub okresowej emerytury rolniczej wszczyna się na podstawie wniosku, złożonego przez osobę zainteresowaną lub pełnomocnika. Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w Oddziale Regionalnym KRUS lub Placówce Terenowej KRUS, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek może być złożony w formie dokumentu elektronicznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą (e-PUAP) do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym..
Ważne. Wniosek o emeryturę rolniczą, może być wycofany, jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji . Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli został złożony na piśmie albo zgłoszony w KRUS ustnie do protokołu.
Odwołanie od decyzji Prezesa KRUS
Od decyzji Prezesa KRUS przysługuje prawo wniesienia odwołania (za pośrednictwem jednostki organizacyjnej KRUS) do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, właściwego za względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (zainteresowanego) w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosi się na piśmie do jednostki organizacyjnej Kasy, która z upoważnienia Prezesa KRUS wydała decyzję albo ustnie do protokołu sporządzonego przez jednostkę organizacyjną KRUS. Postępowanie odwoławcze wolne jest od opłat.