Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

12,4 mld dolarów wyniósł eksport art. rolno-spożywczych z Ukrainy

28 lipca 2024
12,4 mld dolarów wyniósł eksport art. rolno-spożywczych z Ukrainy

W okresie styczeń-czerwiec 2024 r. eksport produktów rolno-spożywczych z Ukrainy wyniósł ok. 12,4 mld dolarów, tj. o 5% więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. 

Nastąpił wzrost eksportu mięsa i podrobów – o 505 mln dolarów. (+ 15%) o wolumenie 237 tys. ton (+ 5%). Stało się to możliwe dzięki wzrostowi sprzedaży na rynkach zagranicznych mięsa drobiowego – 226 tys. ton (o 6%) o wartości 463 mln dolarów. (o 18%). Uwagę zwraca wzrost sprzedaży eksportowej kiełbas do 2,8 mln dolarów . (+ 57%) oraz gotowe i konserwowe produkty mięsne – 23,9 mln dolarów. (+ 146 %).

Przychody ze sprzedaży ukraińskich produktów mlecznych za granicą nieznacznie wzrosły (o 3%) i osiągnęły prawie 98 mln USD. Z głównych pozycji produktowych wyróżniały się: mleko w proszku i skondensowane – 40 mln dolarów. (+ 8%), sery - 24 mln dolarów. (+ 29%), pasty maślane i mleczne – 16 mln dolarów. (-37%). Wzrósł także łączny eksport wyrobów mleczarskich w wolumenie ilościowym, przekraczając 50 tys. ton. Utrzymuje się dodatnia dynamika w zakresie lodów – 7,3 tys. ton za kwotę 24,5 mln dolarów, ostateczny wzrost wynosi około jednej trzeciej.

Ciekawa sytuacja zaistniała w eksporcie jaj , gdyż jego wzrostowi w ujęciu naturalnym do 33 tys. ton (o 27%) towarzyszył spadek przychodów (34 mln USD, - 3%) na skutek spadku cen - 1022 USD/t lub 26 572 USD/kontener 26 t.

Udało się znacząco poprawić sprzedaż miodu na rynku międzynarodowym, która osiągnęła 48 tys. ton (+95%) i przyniosła ponad 91 mln dolarów. (+ 52%) przychodów. Niekorzystnym czynnikiem dla słodkiego produktu była jednak kolejna obniżka kosztu 1 tony, który w tym roku wynosi średnio 1900 dolarów.

Na razie jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski na temat upraw warzyw , ale jak wynika z wyników półrocza tego roku, znacząco wzrosły dochody eksporterów cebuli i czosnku   (2,3 mln dolarów, ponad 100-krotnie), a warzyw mrożonych – prawie dwukrotnie, do 5 milionów dolarów. Jednocześnie eksport pomidorów w puszkach wzrasta wielokrotnie - 20 milionów dolarów. (ponad 20 razy). Wzrosły także przychody ze sprzedaży zewnętrznej niezamrożonych warzyw w puszkach – 7 mln dolarów. (+33%). 

Produkty owocowe i jagodowe natychmiast przyniosły eksporterom połowę dochodów w porównaniu z 2023 rokiem, czyli 143 mln dolarów. Głównymi pozycjami produktowymi w tej grupie pozostają orzechy włoskie (55 mln USD), mrożone jagody i owoce (54 mln USD), zboża (15 mln USD) . Produkty te wykazały również wzrost sprzedaży w ujęciu ilościowym: orzechy włoskie – 19 tys. ton (+44%), owoce mrożone – 38 tys. ton (+35%), jabłka i gruszki – 28 tys. ton (+23%).

Jednocześnie udało się poprawić wskaźniki wartości dżemu, galaretki i marmolady - 9 milionów dolarów. (+ 65%), konserwy owocowe i jagodowe - 6 milionów dolarów. (+ 20%), soki - 97 milionów dolarów. (+61%).

Utrzymują się wahania w eksporcie mąki pszennej , który w pierwszej połowie bieżącego roku wyniósł niecałe 37 tys. ton (-55%) o wartości 10 mln dolarów. (-60%). Zamiast tego ukraiński makaron zaczął cieszyć się jeszcze większym popytem za granicą – 14 tys. ton (+40%) przy przychodach na poziomie 30 mln dolarów. (+ 30 %).

W 2024 roku spodziewamy się dalszego wzrostu eksportu wszystkich grup słodyczy, w szczególności wyrobów cukierniczych – 44 tys. ton (+10%) o wartości 99 mln dolarów. (+18%). Wyroby kakaowe i czekoladę sprzedano na rynku międzynarodowym w ilości 25 tys. ton (+17%) za kwotę 97 mln dolarów. (+38%), a wyroby piekarnicze i cukiernicze – 48 tys. ton (+25%) przy przychodach na poziomie 119 mln dolarów. (+32%).

Pomimo trwającej już trzeci rok wojny na pełną skalę, eksport produktów o wartości dodanej w zdecydowanej większości towarów o nazwach warzywnych (przetwory warzywne i owocowo-jagodowe), pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał z grupy, jaja, miód), a także cukru, słodyczy i wyrobów z ciasta charakteryzuje się rosnącymi wskaźnikami. Dalszy spadek cen miodu, jaj i mrożonych jagód nie pozwala jednak eksporterom profilowym na automatyczne uzyskiwanie większych przychodów.

Oprócz pozytywnych trendów w zagranicznej sprzedaży towarów z wartością dodaną, na których Stowarzyszenie skupiało się wcześniej , opublikowaliśmy zaktualizowane warunki reżimu preferencyjnego z Unii Europejskiej , które obowiązują od czerwca tego roku i są już bezpośrednio stosowane stosowany.

Z informacji Ukraińskiego Stowarzyszenia Eksportu Rolnego wynika, że kraje Unii Europejskiej pozostają rynkiem determinującym dla wielu grup żywności, w tym przetworów owocowych i jagodowych. Jednocześnie w 2024 roku udało nam się znacząco wzmocnić naszą obecność na rynku miodu w Stanach Zjednoczonych, skutecznie wykorzystując możliwości dywersyfikacji geograficznej jego sprzedaży. Tym samym całkowity eksport towarów o wartości dodanej, wciąż objęty ograniczeniami zewnętrznymi i zagrożeniami wojennymi, dzięki właściwym priorytetom i dostosowaniu przedsiębiorstw branżowych, stopniowo osiąga stabilny, wysoki poziom sprzedaży, zapewniany przez jakość uznawaną przez zagranicznych konsumentów i ukształtował pozytywny wizerunek w spółkach zagranicznych kontrahentów.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę