Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wcześniejsze koszenie łąk niemożliwe w tym roku

2 czerwca 2020
Wcześniejsze koszenie łąk niemożliwe w tym roku

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z dnia 11 maja 2020 r., o umożliwienie rolnikom, w związku z tegoroczną suszą, wcześniejszego koszenia łąk objętych zobowiązaniami w ramach wybranych wariantów Pakietu 4. i Pakietu 5. Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020, zwanych dalej „pakietami przyrodniczymi", Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi  przekazał następujące wyjaśnienia.

Płatności w ramach pakietów przyrodniczych wypłacane są za ochronę cennych siedlisk występujących na łąkach i pastwiskach, tj. w szczególności ekstensywne gospodarowanie, stosowanie odpowiedniej liczby i terminów wykonywanych pokosów lub intensywności wypasu.

Kalkulacja stawek płatności sporządzona dla poszczególnych wariantów pakietów przyrodniczych uwzględnia przede wszystkim utracony dochód z tytułu ekstensyfikacji produkcji, a niższą wartość biomasy (paszy) wynikającą z opóźnionego terminu wykonywanych pokosów oraz ograniczeniu ich liczby oraz obowiązku pozostawienia części działki rolnej nieskoszonej.

Kształt Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, w tym wymogi poszczególnych pakietów i wariantów oraz stawki płatności, zostały określone w PROW 2014-2020, zatwierdzonym decyzją KE w grudniu 2014 r.

Postulowana przez Państwa zmiana wymogów wybranych wariantów pakietów przyrodniczych Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego, umożliwiająca koszenie łąk od dnia 1 czerwca (a nie -jak jest obecnie wymagane - od 15 czerwca), wymagałaby zmiany PROW 2014-2020, a następnie nowelizacji rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 maca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie roino-środowiskowo-klimatyczne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U. poz. 415, z późn. zm.). Biorąc pod uwagę, że procedura zmiany PROW obejmuje opiniowanie przez Komitet Monitorujący, uzgodnienia na poziomie Rady Ministrów i akceptację Komisji Europejskiej, wprowadzenie wnioskowanych przez Państwa zmian tak, aby miały zastosowanie już w tym roku jest niemożliwe.

Niemniej jednak, mając na uwadze występujące coraz częściej anomalie pogodowe wpływające m.in. na zmiany przebiegu sezonu wegetacyjnego, MRiRW planuje w przyszłości zastosowanie bardziej elastycznego podejścia w zakresie terminów stosowania wymogów, co umożliwiłoby dostosowanie ich do aktualnej i prognozowanej sytuacji pogodowej. Należy jednak podkreślić, że dostosowanie terminów do warunków panujących w danym roku nie może zagrażać realizacji założonych celów środowiskowych.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę