Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Węglik krzemu przyszłością elektrowni wiatrowych

11 lutego 2010
Inteligentne elektrownie wiatrowe przyszłości są o krok od realizacji  dzięki nowym technologiom półprzewodnikowym dla energetyki. Przyrządy  z węglika krzemu (SiC) przetwarzają porcję energii z szybkością setek  kiloherców i zastępują stosowaną dotychczas, znacznie mniej efektywną,  technologię krzemową. Otwiera to szerokie możliwości badań i aplikacji  nowoczesnych metod sterowania generatorami wiatrowymi, które podejmuje  
dr inż. Marek Adamowicz z Akademii Morskiej w Gdyni. Jego projekt  badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego  Centrum Badań i Rozwoju.
"Nowoczesne półprzewodnikowe przekształtniki energii dla elektrowni  wiatrowych będą zapewniały dyskretne przetwarzanie energii turbin  wiatrowych i jej transfer do odbiorców, z zapewnieniem najwyższych  parametrów jakościowych" - deklaruje autor projektu badań nad  
przekształtnikiem AC/AC z przyrządami z węglika krzemu dla elektrowni  wiatrowych pracujących samodzielnie lub w sieci.
Dr inż. Adamowicz wraz z utworzonym zespołem planuje badania elementów półprzewodnikowych SiC pod kątem ich zastosowania do przetwarzania  energii wiatru, badania innowacyjnych układów przekształcania energii  z generatorów wiatrowych, badania innowacyjnych metod sterowania  przepływem energii z inteligentnym przetwarzaniem energii wiatru,  budowę prototypów i opracowanie dokumentacji technicznej do wdrożenia  w przedsiębiorstwach branży elektrotechnicznej.
Przewiduje również przygotowanie do wdrożenia najnowszych metod  sterowania, w tym bezczujnikowego i bezprzewodowego, z wykorzystaniem  najszybszych procesorów sygnałowych, nie stosowanych dotąd w  energetyce wiatrowej.
"Projekt charakteryzuje wysoki potencjał komercjalizacyjny, a poprzez  spodziewane wdrożenia przyczyni się do wzmocnienia potencjału i  konkurencyjności zainteresowanych małych i średnich przedsiębiorstw"-  zapewnia naukowiec.
Jego zdaniem, nowa technologia pozwoli na dostarczanie wysokiej  jakości energii elektrycznej bez ponoszenia nakładów na ciężkie i  kosztowne filtry dopasowujące energię przekształtnika do wymagań  odbiorcy. Istotnie zmniejszy też straty energii. Będzie to możliwe  dzięki kilkunastokrotnemu zwiększeniu szybkości przetwarzania energii  we wdrożonych układach półprzewodnikowych.
"Wdrożenie wyników badań oznacza obniżenie kosztu wytworzenia  przekształtników energoelektronicznych i większą efektywność  produkowanych elektrowni wiatrowych, zwłaszcza przeznaczonych dla  małych uczestników rynku energii: rolników, małych przedsiębiorstwo  
nastawieniu ekologicznym, przedsięwzięć biznesowych i turystycznych  umieszczonych na terenach odległych, takich jak wyciągi narciarskie  czy schroniska" - wylicza dr inż. Adamowicz.
W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe  Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków.  Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy  badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem,  który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z  nich otrzyma nawet do 1 mln zł. KOL


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę