CTR_2024
TSW_XV_2025

Udany chmiel

5 stycznia 2016
Ruszyły zbiory chmielu na Dolnym Śląsku. Plony będą dobre - mówią rolnicy i rozpoczynają negocjacje cenowe. Większość dolnośląskiego chmielu trafi na wolny rynek. Nie można jednak się spodziewać cen tak wysokich jak w ubiegłym roku, gdy sięgały one nawet 200 zł za kilogram suchych szyszek.

Największe dolnośląskie chmielniki są w gminie Długołęka. Tu kilku rolników zawiązało nieformalna grupę producencką. Wspólnie chcą sprzedać około 70 ton chmielu. Razem kupują nawozy i środki ochrony roślin. Wspólnie negocjują ceny. Zbiory to karkołomny wyczyn. Pnącza chmielu ściągnąć trzeba z siedmiometrowych słupów.

Tu rolnicy uprawiają Marynkę, która łączy najlepsze cechy odmian aromatycznych i goryczkowych. W ostatnich latach rolnicy zwiększyli powierzchnie plantacji.

Jednak z dolnośląskiego chmielu nikt nie uwarzy w regionie piwa. upadły wszystkie browary. Ostatni był lwówecki, a Piastowski we Wrocławiu awansował na ... zabytek. Został tylko jeden – wrocławski mini-browar Spiż. Produkcja zaledwie 2 tys. hektolitrów.

Teraz wydaje się, ze rzeczywiście przyszłość mają w regionie tylko mini-browary ze swoją niewielką, rzemieślniczą produkcją. Nie oznacza to jednak braku zapotrzebowania w kraju na chmiel. Rośnie areał chmielników, choć powoli, bo koszty założenia plantacji sięgają 150 tys. złotych za hektar.


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę