MERCOSUR1
TSW_XV_2025

UE – taniejąca soja osłabia rzepak; pszenica stabilna

2 marca 2017
UE – taniejąca soja osłabia rzepak; pszenica stabilna

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj 2017 roku w ciągu ubiegłego tygodnia stracił na wartości 3,1% do 413 Euro/t (powrót do wartości sprzed 3 tygodni) wobec 418,5 Euro/t przed dwoma tygodniami.

Na rynku rzepaku są kontynuowane spadki wynikłe z nastrojów na rynku soi głównie pod wpływem wielkiej i rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej. Dalej prognozy zbiorów rzepaku w UE w br. przewidują 7% wzrost zbiorów do około 21,5 mln ton. Do Wielkiej Brytanii dotarł pierwszy transport rzepaku z Australii, która ma być w bieżącym sezonie liderem dostaw do Unii. Marża przetwórcza w UE pogorszyła się na skutek ostatnich redukcji cen olejów. Na rynku rzeczywistym przez tydzień staniały wszystkie surowce oleiste, oleje oraz śruta sojowa. Podobnie było w ciągu dwóch tygodni oraz miesiąca, co oznacza silne parcie na ceny za sprawą sytuacji na rynku soi i jej pochodnych. Wśród olejów roślinnych najbardziej staniały palmowy oraz kokosowy. Rosnąca podaż oleju sojowego w tym z Argentyny oraz zapasy w USA pociągnęły w dół jej wartość i przełożyły się na spadkową tendencję dla olejów roślinnych na czele z tropikalnymi.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na marzec 2017 staniała o 1,6% do 513,2 CAD/t czyli do najniższego poziomu od 2 tygodni (wobec 527,1 CAD/t przed 2 tyg.) na skutek wyprzedaży kontraktów na skutek nastrojów z rynku soi oraz obniżką cen olejów roślinnych. Canolę wspierała ograniczona sprzedaż surowca przez producentów.

Na giełdzie towarowej w Chicago soja kontynuowała spadki cen. Marcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia stracił wartość 3,1% do 371,7 USD/t (przez 2 tyg. spadek o 14,3 USD/t). Czwartkowe notowania spadły do wartości najniższej od 6 tygodni pod wpływem wyprzedaży kontraktów na skutek rosnącej podaży soi z Ameryki Południowej, prognozom wzrostu areału soi w br. (wg USDA) oraz spadkowi eksportu soi z USA w ostatnim tygodniu. Dodatkowo w środę firma konsultingowa Agroconsult zwiększyła prognozy zbiorów soi w Brazylii z 105,3 mln ton do 107,8 mln ton, co potwierdza i wzmacnia prognozy ogromnych zbiorów soi w Ameryce Płd. Spadkowe nastroje przełożyły się na globalny rynek oleistych i jest znaczne prawdopodobieństwo ich kontynuacji.

Należy pamiętać, że zakłócenia w eksporcie soi z Ameryki Płd. czy ewentualne przeszacowania w dół prognoz zbiorów w tym rejonie świata mogą okresowo wspierać ceny soi.

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na marzec przez tydzień nieznacznie staniała o 0,3% do 172 Euro/t. Podobnie jak tydzień wcześniej rynek pszenicy w Unii był stabilny, ale jej eksport został spowolniony pomimo, że miało wsparcie wynikającym z osłabienia Euro wobec dolara amerykańskiego.

W Chicago najbliższy, marcowy kontrakt na pszenicę staniał o 2,2% pod wpływem wyprzedaży kontraktów na skutek zalegających zapasów pszenicy w USA i dużej jej podaży na świecie. W czwartek IGC zwiększyła prognozy zbiorów zbóż na świecie (752 mln ton pszenicy–bez zmian oraz 1049 mln ton kukurydzy wobec 1045 mln ton). Dodatkowo Argentyna ma zebrać rekordowe 18,3 mln ton pszenicy w sezonie 2016/17, co tylko potwierdza prognozy wielkiej globalnej podaży.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na marzec przez tydzień staniała o 2,1% do 143,9 Euro/t (przed 2 tygodniami 145,5 Euro/t) pod wpływem wyprzedaży kontraktów ulegając spadkowym nastrojom na rynku soi i pszenicy pomimo prognoz spadku areału kukurydzy na rzecz soi w USA.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Zalety aplikacji Mostbet do obstawiania w Polsce  Zakłady sportowe stają się cor...

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę