MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Sejm znowelizował ustawę o Agencji Rynku Rolnego

10 lipca 2017
Sejm znowelizował ustawę o Agencji Rynku Rolnego

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, owoców i warzyw oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych - zakłada nowela ustawy o Agencji Rynku Rolnego, przyjęta w piątek przez Sejm.

Za ustawą głosowało 418 posłów, pięciu było przeciw, a wstrzymało się dwóch.

Podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, posłowie klubu PiS i Kukiz'15 zgłosili poprawki. Projekt wrócił do komisji rolnictwa, która zarekomendowała przyjęcie 9 poprawek (większość o charakterze doprecyzowującym). Klub Kukiz'15 wycofał swoją poprawkę, ponieważ była tożsama z propozycją PiS. Dotyczyła ona zniesienia obowiązku zawierania umów z podmiotami sprzedającymi produkty rolne bezpośrednio konsumentom. W czasie III czytania Sejm przyjął wszystkie rekomendowane poprawki.

Potrzeba nowelizacji ustawy wynikała m.in. z likwidacji, z dniem 1 września 2017 roku, odpowiadającej za program dostarczania mleka oraz warzyw i owoców do szkół Agencji Rynku Rolnego. Ponadto te dwa, dotychczas odrębne unijne programy, zostały połączone i od roku szklonego 2017/2018 będą realizowane jako jeden program.

Znowelizowana ustawa doprecyzowuje przepisy dotyczące obowiązku zawierania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych, które według założeń resortu rolnictwa mają wzmocnić pozycję producenta rolnego. Za brak takich umów, które muszą być zawarte w formie pisemnej - grożą wysokie kary. Przepisy te, które zaczęły obowiązywać od lutego br. były krytykowane przez odbiorców produktów rolnych - przetwórców i handel - jak również przez rolników.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja dopuszcza możliwość zawarcia umowy drogą elektroniczną oraz skraca obowiązek przechowywania umów do 2 lat.

Zróżnicowano również wysokość kar za nabycie produktów rolnych. Bez umowy (pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej) będzie to 10 proc. wartości transakcji, a gdy umowa będzie wadliwa - będzie to do 5 proc. wartości transakcji.

Nowe przepisy zwalniają z tego obowiązku sprzedaż bezpośrednią (dotyczy małych transakcji), dostawy bezpośrednie, rolniczy handel detaliczny oraz producentów będących członkami zorganizowanych osób prawnych grup producentów i organizacji producentów oraz spółdzielni.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

(PAP)


POWIĄZANE

Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców Do 2035 roku liczba o...

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod względem podatków wyglądał...

Transport, logistyka i motoryzacja będą powiększać zespoły – 4 na 10 firm chce z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę