MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Polsko-czeskie rozmowy m.in. o uciążliwości przygranicznych inwestycji

12 kwietnia 2017
Polsko-czeskie rozmowy m.in. o uciążliwości przygranicznych inwestycji
PAP / Mirosław Trembecki

Szef resortu środowiska Jan Szyszko oraz jego czeski odpowiednik rozmawiali m.in. na temat uciążliwości przygranicznych inwestycji. Polska oczekuje interwencji ws. uciążliwego zapachu z chlewni w miejscowości Krnov. Czesi natomiast żądali ograniczenia emisji światła ze szklarni pomidorów w Bogatyni.

Ministerstwo środowiska poinformowało we wtorkowym komunikacie, że do spotkania ministra Szyszki z Richardem Brabcem doszło 7 kwietnia w Pradze. Podczas spotkania omówiono kwestie współpracy polsko-czeskiej w zakresie ochrony środowiska przed planowanymi w maju Polsko-Czeskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.

Jedną ze spraw była uciążliwość przygranicznych inwestycji prowadzonych w Polsce i Czechach.

W ub.r. strona czeska skarżyła się na dużą dolegliwość związaną z emisją światła z 10-hektarowej hali szklarniowej znajdującej się w pobliżu kopalni węgla brunatnego w Bogatyni-Zatoniu.

Ministerstwo poinformowało, że podczas praskiego spotkania minister Brabec podziękował stronie polskiej za działania podjęte w kierunku ograniczenia tego problemu. Resort wyjaśnił, że inwestor zredukował czas naświetlenia w obiekcie o 30-40 proc., a od połowy maja do 10 października światło jest wyłączane. Dodatkowo zostały zainstalowane: specjalna osłona od drogi (od strony Czech) oraz system kurtyn wykonanych z tkanin o bardzo wysokim stopniu nieprzepuszczalności światła. Funkcjonują one od września 2016 r.

"Strona polska zwróciła się natomiast z prośbą o interwencję w sprawie uciążliwości "zapachowej" związanej z działalnością chlewni znajdującej się po stronie czeskiej. Minister Brabec zapewnił podczas spotkania, że strona czeska podjęła już odpowiednie kroki w celu rozwiązania tego problemu" - dodano w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że chodzi o chlewnię usytuowaną w Karniowie (Krnov).

Szefowie resortów środowiska podczas spotkania rozmawiali też o poprawie jakości powietrza i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Dyskutowano ponadto o reformie Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) ze szczególnym uwzględnieniem sektora non-ETS (który dotyczy przede wszystkim emisji pochodzących z sektora transportu i rolnictwa).

(PAP)


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę