Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty finansowania maszyn rolniczych?

27 kwietnia 2017
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty finansowania maszyn rolniczych?

Przejrzystość oferty finansowania to kluczowa kwestia przy zakupie maszyny rolniczej. Podpisana umowa wiąże rolnika z instytucją finansową na wiele lat i ważne jest, aby w tym czasie uniknąć niemiłych niespodzianek. Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, John Deere wskazuje, na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze oferty oraz wprowadza specjalny kalkulator, dzięki któremu każdy zainteresowany może sprawdzić symulację finansowania maszyny.

 

Większość klientów przywykła do faktu, że producenci maszyn rolniczych zwykle mają w swojej ofercie kredyt „0%”, natomiast nie w każdym przypadku finansowanie okazuje się faktycznie tak korzystne, jak sugeruje to reklama. Mało zrozumiałe zapisy i różne „kruczki” stosowane w umowach mogą sprawić, że zakup wymarzonej maszyny sfinansowanej przez taką firmę, może w przyszłości okazać się wysoce nietrafioną inwestycją. Jak tego uniknąć?

 

Uwaga na dodatkowe koszty

 

Przy wyborze oferty powinniśmy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych kosztów związanych z uzyskaniem finansowania, takich, jak prowizja przygotowawcza, zwana również opłatą manipulacyjną lub opłatą za udzielenie finansowania.

 

- Niektóre firmy stosują metodę liczenia prowizji przygotowawczej jako procent od wartości sprzedawanej maszyny, co – szczególnie przy wyższej kwocie udziału własnego - powoduje, że klient zapłaci za udzielenie finansowania istotnie więcej. W przypadku oferty John Deere Financial prowizja zwykle obliczana jest jako określony procent od wartości udzielonego finansowania, co jest znacznie bardziej przejrzyste i korzystniejsze dla klienta – mówi Agnieszka Dzięcielska z John Deere Financial.

 

Również w zakresie wkładu własnego należy zachować czujność, bo zdarzają się na rynku oferty, w których prowizja przygotowawcza jest wykazywana w ofercie jako część wkładu własnego, więc klient spłaca faktycznie większą kwotę kredytu, niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

 

 

 

Warunki ubezpieczenia maszyny

 

Analizując dodatkowe koszty, należy zwrócić uwagę na wymagania dotyczące np. warunków ubezpieczenia maszyny. Regułą jest, że firmy finansujące wymagają ubezpieczenia maszyn w zakresie auto-casco, ale istotne jest, aby dać klientowi swobodę w wyborze oferty ubezpieczenia. Poza narzuceniem ubezpieczyciela, niektórzy producenci stosują również wymóg ubezpieczania maszyny do wartości, za którą została zakupiona, przez cały okres finansowania, a jak wiadomo, wartość rynkowa maszyny maleje wraz z jej wiekiem. - Porównując oferty finansowania u różnych producentów, warto na ten aspekt zwrócić uwagę, bo niższa cena maszyny przy zakupie, po dodaniu do niej wszystkich kosztów finansowania, może się w rezultacie okazać nieakceptowalnie wysoka – zauważa Agnieszka Dzięcielska.

 

Opłata za dodatkowe części

 

Wśród stosowanych na rynku praktyk, nie należy do rzadkości również pobieranie przez instytucje finansujące opłat za dodatkowe czynności, takie, jak opłata za rejestrację pojazdu czy ustanowienie zabezpieczenia, które są pobierane niezależnie od opłat wymaganych przez poszczególne urzędy.

 

Jak wybieramy ofertę?

 

Podsumowując powyższe wymienione i stosowane praktyki, przy wyborze oferty finansowania powinniśmy po pierwsze, przeanalizować całościowo i podsumować jaka faktycznie będzie suma kosztów. Wystarczy dodać do wartości maszyny wszystkie koszty związane z finansowaniem, a więc poza reklamowanym „0%”, także koszt przyznania finansowania, ubezpieczenia maszyny oraz ustanowienia zabezpieczenia na rzecz instytucji finansującej.

 

Po drugie warto również ocenić, na ile wiarygodny jest partner finansujący. - Przede wszystkim należy się upewnić, czy jest to znany na rynku podmiot. Z uwagi na obowiązujące wymogi prawa, najbardziej wiarygodnym partnerem są zwykle banki, które nie tylko objęte są ścisłą kontrolą, ale również pełnią rolę instytucji zaufania publicznego. Z dużą dozą nieufności należy podchodzić do niebankowych instytucji finansujących i różnego rodzaju parabanków, które nie podlegają tak ścisłym i surowym regulacjom jak banki – mówi Agnieszka Dzięcielska.

 

John Deere wprowadza kalkulator do symulacji finansowania

 

Aby zakup produktów był jak najbardziej przejrzysty – bez niedomówień oraz ukrytych kosztów - John Deere jako pierwszy producent maszyn rolniczych w Polsce, udostępnił swoim klientom narzędzie pozwalające szybko i w prosty sposób sprawdzić, czy zakup nowej maszyny jest w zasięgu możliwości klienta, dzięki atrakcyjnym warunkom finansowania fabrycznego John Deere Financial.

 

- Przejrzystość oferty finansowania jest kluczowa, bo umowa zwykle wiąże klienta z instytucją finansującą na wiele lat i ważne jest, aby w tym czasie uniknąć niemiłych niespodzianek. Dlatego też postanowiliśmy udostępni kalkulator John Deere Financial, aby klient miał pewność co do uczciwego wyboru – mówi Agnieszka Dzięcielska.

 

Kalkulator John Deere Financial dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych pod adresem: http://www.johndeerefinancialcalculator.com/offers/pl

 

Warto podkreślić, że John Deere obecnie oferuje jeden z najbardziej atrakcyjnych kredytów na rynku maszyn rolniczych. Oprocentowanie 0% aż na 5 lat przy udziale własnym już 35% wartości ciągnika serii 5000 lub 6000, ale również pras zwijających, opryskiwaczy zaczepianych, pojazdów użytkowych gator oraz ciągników kompaktowy serii: 1000,2000, 3000 i 4000. Atrakcyjne finansowanie obowiązuje do 31.07.2017.



Biuro prasowe John Deere Polska Sp. z o.o.


POWIĄZANE

Europejskie organizacje rolnicze wystosowały dwa listy otwarte w sprawie spójnej...

Jesień w pełni. Przed nami długie i zimne wieczory, podczas których będziemy spę...

Rosyjska pszenica: dane dotyczące zbiorów wskazują na nieznacznie niższą produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę