Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Reperujcie dach póki świeci słońce

30 kwietnia 2009
Kulminacyjnym punktem dwudniowej konferencji "Rolnictwo i obszary wiejskie - 5 lat po akcesji polski do Unii Europejskiej" była dyskusja i wystąpienia przedstawicieli komisji Europejskiej na czele z komisarz do spraw rolnictwa - Mariann Fischer Boel, która zabierając głos podkreślała, ze przystąpienie Polski wraz z innymi krajami do Unii było kamieniem milowym w historii i zakończeniem bolesnego podziału Europy.

     
     


Europejska komisarz oceniała przemiany w polskim rolnictwie jako zmierzające w dobrym kierunku. Jej zdaniem, najważniejsza jest zmiana struktury naszego rolnictwa i cieszy ją zwiększająca się powierzchnia przeciętnego gospodarstwa w naszym kraju. Mariann Fischer Boel wspominała swoje liczne wizyty w naszym kraju, jeszcze jako minister rolnictwa a potem jako komisarz. Podkreślała dużą rolę polskich negocjatorów, którzy przed wejściem do Unii wynegocjowali korzystne warunki. Polska otrzymała z budżetu 13 miliardów euro - najwięcej ze wszystkich nowych członków Wspólnoty, ale w związku z tym, że nadal otrzymujemy najwięcej na Program Rozwoju Obszarów wiejskich - a ten kurek nie będzie otwarty bez przerwy, dlatego radzi nam wszystkim by reperować polski dach póki jeszcze świeci słońce. Określić cele - i tam skierować unijne pieniądze. Jeśli Polska to zrobi - to gospodarka będzie dobrze przygotowana do następnego etapu nowej, wspólnej polityki rolnej (WPR) Unii Europejskiej.

Zdaniem Fischer-Boel, przed Unią stoją nowe wyzwania, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, które kiedyś było tematem ledwie ciepłym a dziś już gorącym. Podobnie rzecz ma się z ochroną środowiska naturalnego, zmianami klimatycznymi, problemami związanymi z GMO i innymi. Opowiadając na pytania sprawie szans na wyrównanie dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach Unii, powiedziała, że będzie to "gorący" temat do dyskusji, ale w przyszłości nie można wyznaczać poziomu dopłat w oparciu o dane historyczne. Obecnie "nowe" kraje UE otrzymują niższe dopłaty bezpośrednie niż państwa "starej" piętnastki. Polscy rolnicy dostają 90 proc. kwoty przyznawanej krajom UE-15, z czego 60 proc. pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej, a pozostałe 30 proc. - z budżetu krajowego.



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę