Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Copa i Cogeca przyjmują stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii, by UE mogła osiągnąć swoje cele w zakresie klimatu i energii na 2030 r.

8 maja 2017
Copa i Cogeca przyjmują stanowisko w sprawie przyszłości sektora bioenergii, by UE mogła osiągnąć swoje cele w zakresie klimatu i energii na 2030 r.

Copa i Cogeca jednogłośnie przyjęły wspólne stanowisko z zamiarem promocji stosowania biomasy rolnej i leśnej w sektorze bioenergii w celu osiągnięcia celów UE w zakresie energii i klimatu na 2030 r.

Przemawiając 3 maja w Brukseli po osiągnięciu porozumienia, przewodniczący grupy roboczej „Bioenergia” Copa i Cogeca, p. Klein, powiedział „Bioenergia przynosi wiele korzyści, gdyż pozwala walczyć ze zmianami klimatu, jest źródłem zrównoważonej energii i równocześnie wzmacnia wzrost gospodarczy i zatrudnienie na obszarach wiejskich pozwalając rolnikom na uzyskanie dodatkowych dochodów. Najpierw należy jednak stworzyć odpowiednie warunki do jej rozwoju. Dlatego też odrzucamy wniosek Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia lub nawet wycofania stosowania biomasy rolnej i leśnej z koszyka energii odnawialnej w UE.

Wspierając paliwa kopalne wytworzone z odpadów wniosek ten faktycznie sprawia, że paliwa kopalne stają się bardziej konkurencyjne, co jest sprzeczne z celami UE w zakresie klimatu i energii oraz niekorzystne dla biomasy rolnej i leśnej. Wniosek Komisji dotyczący przeglądu dyrektywy w sprawie promocji energii ze źródeł odnawialnych ogranicza udział biopaliw w transporcie z 7% w 2021 r. do 3,8% do 2030 r. i umożliwia państwom członkowskim przyjęcie własnych, niższych celów, co jest absolutnie nie do przyjęcia. Jeśli nie dojedzie do redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, brak ten zostanie pokryty przez inne sektory spoza ETS, czyli rolnictwo i budownictwo - ostrzegał.

„Dlatego proponujemy, aby dostawcy paliwa w sektorze transportu mieli obowiązek wprowadzenia przynajmniej 15% wszystkich rodzajów zrównoważonych biopaliw do 2030 r. Aktualny pułap w wysokości 7% dla biopaliw konwencjonalnych musi również zostać utrzymany do 2030 r. i ustalony na szczeblu UE. Biopaliwa konwencjonalne przynoszą bardzo wiele korzyści, które należy koniecznie utrzymać. Państwa członkowskie potrzebują elastyczności, by mogły trzymać się wartości odniesienia na 2021 r., które zostaną ustalone w aktualnie obowiązujących przepisach” - dodał.

„Biomasa stała i gazowa powinny nadal mieć pierwszeństwo w dostępie do sieci elektroenergetycznej i dysponowania, gdyż tego rodzaju energia elektryczna pomaga zrównoważyć sieci elektroenergetyczne, a środki stabilizacyjne będą jeszcze bardziej potrzebne do 2030 r.” - powiedział.

W branży grzewczej i chłodniczej zaproponowane przez Komisję dobrowolne podnoszenie odsetka energii ze źródeł odnawialnych o 1 punkt procentowy wartości opałowej powinno być obowiązkowe dla państw członkowskich. Jedynie państwa członkowskie, w których udział energii z odnawialnych źródeł w branży grzewczej i chłodniczej już wynosi ponad 60% mogłyby być zwolnione - powiedział.

Podsumowując, sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen rzekł „Ponieważ wyznaczono pewnych posłów do PE do zredagowania opinii na ten temat w maju, Copa i Cogeca apelują do nich o uwzględnienie naszych propozycji w ich opiniach w celu wzmocnienia roli biomasy rolnej i leśnej we wszystkich sektorach bioenergii”.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Przed Kancelarią Premiera Donalda Tuska, w dniu 12. listopada 2024 roku NSZZ RI ...

Europejskie organizacje rolnicze wystosowały dwa listy otwarte w sprawie spójnej...

Jesień w pełni. Przed nami długie i zimne wieczory, podczas których będziemy spę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę