Copa i Cogeca zaapelowały 22 sierpnia w Brukseli, w oficjalnej reakcji na wstępną ocenę skutków przeprowadzoną przez Komisję Europejską o przyjęcie unijnych przepisów, by powstrzymać nieuczciwe praktyki handlowe (NPH) w łańcuchu dostaw żywności.
Copa i Cogeca wysłały we wtorek swoją odpowiedź na ocenę skutków, która została opublikowana w lipcu.
Sekretarz Generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Zdecydowany brak równowagi w łańcuchu dostaw żywności nie pozostawił nam wyboru - musieliśmy się opowiedzieć za opcją 3 czyli za wprowadzeniem przepisów poprawiających pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym i kończących z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Fakt, że rolnicy otrzymują jedynie np. 20% ceny steku podczas gdy to oni włożyli najwięcej pracy w jego wyprodukowanie jest nie do przyjęcia. Dobrowolna Inicjatywa Łańcucha Dostaw (SCI) stworzona przez handlowców i przetwórców, pod którą Copa i Cogeca się nie podpisały, się nie sprawdza”.
Należy również zwiększyć przejrzystość na rynku. Opcja 2 jest opcją ulubioną, gdyż lepsze informacje pozwolą wszystkim podmiotom łańcucha dostaw żywności w podejmowaniu decyzji w oparciu o wiedzę. Co więcej, potrzebujemy odstępstw od prawa o konkurencji, by spółdzielnie rolnicze i inne rodzaje organizacji producentów mogły się rozrastać i działać na większą skalę.
Copa i Cogeca pochwalają również otwarcie przez Komisję Europejską paneuropejskich konsultacji społecznych na temat tego jak sprawić, by unijny łańcuch dostaw żywności stał się uczciwszy. Pracujemy już nad naszą odpowiedzią. „Oczekujemy, że Komisja uwzględni te reakcje w swoich wnioskach, które mają zostać przedstawione na wiosnę 2018 r., tak by rolnicy otrzymywali uczciwą zapłatę za swoją pracę” - podsumował. Dodatkowe informacje na temat oceny skutków można znaleźć tutaj:
https://ec.europa.eu/info/news/inception-impactassessment-food-supply-chain-published_en
Copa - Cogeca