MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Centralne Targi Rolnicze 2016

1 grudnia 2016

W dniach 25 – 27.11.2016 w nowym centrum targowym Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie odbyły się Centralne Targi Rolnicze „CTR 2016”, które uroczyście otworzył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, zaś wystawców i gości pobłogosławił Kardynał Kazimierz Nycz.

Wśród zaproszonych gości byli: minister rolnictwa Węgier Sandor Fazekasa, Przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa w Parlamencie Europejskim, Przedstawiciel Kierownictwa Ministerstwa Rozwoju. Patronat nad uroczystościami objęła Para Prezydencka – Prezydent RP. Andrzej Duda i P. Prezydentowa, Agata Kornhauser – Duda.

Po oficjalnym otwarciu imprezy odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Udział w targach wzięło ponad 208 wystawców, wśród nich: producenci i dystrybutorzy maszyn i urządzeń rolniczych, wyposażenia obór, stodół, stajni, środków ochrony roślin, producenci zdrowej żywności, Koła Gospodyń Wiejskich, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, firmy ubezpieczeniowe, organizacje i media branżowe.

Tegoroczne targi składały się z kilku sekcji tematycznych:

  •      sekcja innowacji dla branży rolno - spożywczej,
  •      salon środków do produkcji rolnej,
  •      salon techniki rolniczej,
  •      salon usług specjalistycznych i wsparcia dla branży agro,
  •      targi dobrej żywności..


Najciekawsze stoiska przygotowały firmy: Giełda Rolno – Spożywcza Bronisze, Ursus, New Holland, Metal Tech, region Podlasie przedstawiający Chatę Podlasia z produktami regionalnymi oraz Mlekovita.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki „Jedność”, na którym członkowie grupy Stary Traktor Bieszczady przygotowali ekspozycję starych ciągników w ramach projektu „Traktoriada”.

W ramach wspomnianego projektu członkowie grupy wybierają się w podróż dookoła świata starym traktorem marki „Ursus”. Dzieci przyciągało stoisko Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która przygotowała adresowaną dla najmłodszych akcję promującą mleko i zdrowe produkty mleczne. Zachęcano dzieci do spożywania mleka i jego przetworów poprzez zabawy i konkursy. Promocja odbywała się pod hasłem  – „Poznaj Mlekosia”, a jej główną atrakcją było malowanie modelu krowy.
 
Podczas targów nie zabrakło również innych atrakcji jak wystawa gołębi oraz zwierząt hodowlanych: bydła, trzody chlewnej, owiec, koni i ptactwa domowego.

Na targi przybyły reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich regionów Polski. Na stoiskach było kolorowo, smakowicie i muzycznie, bowiem tam gdzie gospodynie i jadło, tam jest też muzyka i śpiew. Z okazji jubileuszu gospodynie z KGW, z całej Polski zaprezentowały regionalne stoły wigilijne i zdrowe, tradycyjne, domowe potrawy. Jak łatwo się domyślić, chętnych do degustacji było dużo. Do najbardziej obleganych przez łasuchów stoisk należały stoiska: KGW Dobroszyce, KGW Olszówka oraz KGW Działoszyn.

Oprócz prezentacji potraw odbyły się również występy wiejskich zespołów folklorystycznych oraz liczne konkursy. W myśl znanego hasła „Dziewczyny na traktory” organizatorzy targów i grupa Stary Traktor Bieszczady, w ramach projektu Traktoriada zorganizowali konkurs „Miss Traktora”, który decyzją międzynarodowego jury - wygrała młoda gospodyni Zuzanna Ciosak z KGW Dobroszyce.

Z okazji jubileuszu wszystkie KGW otrzymały dyplomy, a poszczególne gospodynie nagrody za dobrą jakość produktów regionalnych. Myśląc o włączeniu KGW do promocji regionów, przygotowano dla gospodyń szereg warsztatów i szkoleń, mających na celu polepszenie jakości produktów wiejskich i włączenie ich do strategii promocyjnej produktu regionalnego poszczególnych województw i gmin.

Odwiedzający mogli również spróbować regionalnych produktów spożywczych i świeżo wyciskanych naturalnych soków. Można było również kupić zdrowe produkty spożywcze bezpośrednio od producentów, rolników i gospodyń wiejskich.

Centralne Targi Rolnicze 2016 były zarówno prezentacją oferty handlowej na stoiskach, nawiązywaniu korzystnych kontaktów i dokonywaniu zakupów w promocyjnych cenach, ale również stwarzały możliwość poszerzenia swojej wiedzy, poprzez udział w licznych prezentacjach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach.

Do najważniejszych z nich należały: Debata „Wyzwania i rola rolnictwa w nowoczesnej gospodarce XXI wieku.” Organizowaną przez Fundację Niezależnych Mediów oraz Gazetę Polską, w której udział wzięli między innymi: Jan Ardanowski – Z-ca przewodniczącego Komisji Rolnictwa Rozwoju Wsi Sejmu RP, Jerzy Chróścikowski – Senator RP, Przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Wiktor Szmulewicz – prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych,  Krzysztof Przybył – prezes fundacji „Teraz Polska”, Sławomir Brzeziński – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Kędzierzyn i Marek Włodarczyk – członek zarządu Ursus.

Podczas debaty poruszono tematy dotyczące: kierunku rozwoju rolnictwa w świetle wyzwań cywilizacyjnych, przyszłości i aspektów celno – prawnych polskiego rolnictwa po podpisaniu umów transatlantyckich, roli innowacyjności w rolnictwie i jej zastosowaniu, polityki rolnej UE i wynikające z niej problemy współpracy i konkurencji, współpracy handlowej z Afryką i Chinami jako rynkiem zbytu dla polskiego rolnictwa oraz powołaniu spółdzielczości rolniczej.

Inne ważne wydarzenia kongresowe to: konferencja prasowa „Współpraca gospodarcza Afryka – Polska – perspektywy rozwoju handlu i produkcji”, w ramach, której odbył się wykład nt. Promocja polskich produktów rolnych w Afryce i Ameryce Południowej, aspekty prawne i celne w handlu między Polską, Afryką i Ameryką Południową oraz promocja projektu Traktoriada.

Istotną częścią targów było III Forum Sektora Wołowiny, organizowane przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Klaster Wspierania Polskiej Gospodarki „Jedność” przygotował wykłady o zastosowaniu samolotów w rolnictwie i hodowli bydła w Australii oraz o procesie renowacji starych traktorów. Można było posłuchać wykładów o ziołolecznictwie, kulturze ludowej czy dystrybucji ziół. Jak widać każdy mógł znaleźć dla siebie coś, co go interesowało. Kuluarowe rozmowy zainteresowanych, na które też znalazło się miejsce, zaliczyć chyba można do clou targów.

Po udanym sukcesie organizacyjnym ważnego wydarzenia, jakim były Centralne Targi Rolnicze 2016, organizatorzy zapowiadają kolejną edycję targów CTR w przyszłym roku.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę