CTR_2024
TSW_XV_2025

ARiMR: 50 milionów złotych dotacji na rozwój zielonej infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych

11 maja 2022
ARiMR: 50 milionów złotych dotacji na rozwój zielonej infrastruktury rodzinnych ogrodów działkowych

Rodzinne ogrody działkowe (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta. Przyznanie pieniędzy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) na rozwój zielonej infrastruktury ROD ogłosił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Mamy świadomość, jak ważną rolę w miastach pełnią rodzinne ogrody działkowe. To miejsca, gdzie można wypoczywać, obcować z przyrodą, ale przede wszystkim to zielone płuca miast. ROD mają bezpośredni wpływ na ekosystemy miejskie - przewietrzanie czy ograniczenie spływu wód opadowych. Dlatego o te tereny musimy dbać w sposób szczególny – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Na realizację projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych” z Funduszy Europejskich przeznaczymy 50 mln zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

–  W wielu polskich miastach można zaobserwować niewystarczający udział terenów zieleni w ogólnej ich powierzchni. To nie jest dobre, ani dla środowiska, ani dla zdrowia ludzi. Dlatego cieszę się, że wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz  Ministerstwem Klimatu i Środowiska możemy wesprzeć działalność polskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ta zasłużona instytucja nie tylko wzbogaca tereny zielone w miastach i miasteczkach. Praca w ogródkach działkowych to hobby i źródło satysfakcji i radości wielu milionów Polaków, także tych będących na emeryturze – mówił Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ARiMR planuje otwarty nabór wniosków, podzielony na rundy miesięczne, do wyczerpania środków.

– Rodzinne ogrody działkowe pełnią ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym. To miejsca spotkań rodzinnych, wypoczynku i rekreacji. Ich znaczenie wzrosło szczególnie w czasie izolacji i obostrzeń związanych z pandemią. Działki stały się popularnym miejscem spędzenia nie tylko wolnego czasu, ale całych urlopów i wakacji – dodał szef MFiPR Grzegorz Puda.

– Blisko 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych to nie tylko 125 lat tradycji, ale także blisko 44 tysiące ha powierzchni biologicznie czynnej, nieoceniony rezerwuar fauny i flory oraz sposób na aktywny, międzypokoleniowy, wypoczynek około 4 milionów Polaków. Cieszę się, że dzięki podpisywanej dziś umowie w kilkunastu ośrodkach miejskich będzie można stworzyć na ich terenie obszary tętniące bioróżnorodnością roślinną – podkreśla Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. – Warto podkreślić, że ten projekt uzupełnia działania, które w ostatnim czasie podejmujemy z myślą o zrównoważonym, zielonym rozwoju polskich miast – od ekologicznego transportu, przez troskę o tzw. zielono-niebieską infrastrukturę, aż po szereg działań o charakterze edukacyjnym – dodaje wiceszef resortu.

Projekt przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia powierzchni i poprawy kondycji zieleni, ograniczenia efektu miejskich wysp ciepła, zachowania i rozwoju różnorodności biologicznej w miastach, a także zatrzymywania wód opadowych.

- Umowa umożliwi stowarzyszeniom, działającym w formie rodzinnych ogrodów działkowych, skorzystanie ze środków europejskich na działania przyczyniające się do zwiększania bioróżnorodności, tworzenia i odnawiania zieleni oraz łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu. Do składania wniosków o przyznanie grantów zaprosimy stowarzyszenia ogrodowe prowadzące rodzinne ogrody działkowe. Wysokość pomocy będzie wynosiła od 10 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych – mówi Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Mamy w Polsce ponad 100-letnią tradycję zakładania i użytkowania ogródków działkowych. Ale warto pamiętać, że ten koncept funkcjonuje mocno także w kulturze europejskiej. Z tym większą satysfakcją zasilamy inicjatywę środkami z POIiŚ, środkami europejskimi. Dofinansowując inicjatywę, wychodzimy także naprzeciw silnemu wzrostowi zapotrzebowania na dzierżawę, użytkowanie ogródków działkowych w całej Polsce, który wybrzmiał szczególnie w pandemicznej rzeczywistości i trwa nadal – uzupełnia Przemysław Ligenza, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Działkowcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wsparciem objęte będą również  działania  poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska.

Fundusze Europejskie pozwolą również na realizację małej infrastruktury wodno-ściekowej, energetycznej oraz o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym.

Wszystkie działania w ramach projektu wpisują się w osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ochrona miejskiego środowiska oraz adaptacja do zmian klimatu.

 

ARiMR


POWIĄZANE

Po debacie z Ursulą von der Leyen na temat jej nowego zespołu i programu, posłow...

Jak podaje АПК-Информ, Ukraiński koncern drobiowy MHP rozbudowuje system kontrol...

Grupa Wielton koncentruje się na zagwarantowaniu odpowiedniego obłożenia produkc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę