Czereśnie i wiśnie uprawiane są w unijnej 28 na łącznym obszarze 152,0 tys. ha. Największymi producentami tych owoców są od lat Polska, Włochy oraz Hiszpania. Czwarte miejsce w zbiorach–tu głównie wiśni należy się Niemcom, a kolejne Grekom i Węgrom.
Jak już wspomniano, największe ilości wiśni i czereśni zbierane jest corocznie w Polsce–około 75% całkowitej unijnej produkcji. Hiszpanie są natomiast największymi eksporterami tych owoców pestkowych, Włosi za to największymi konsumentami.
Według najnowszego raportu USDA, łącznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej zebrane zostanie w sezonie 2016/2017 656,5 tys. ton wiśni i czereśni–to niemal o 11% mniej wobec poprzedniego sezonu. Unijny poziom konsumpcji wiśni i czereśni łącznie w sezonie 2016/2017 oszacowano na około 378,0 tys. ton, a około 75% z tej wielkości to spożycie w samych tylko Włoszech.
Średnioroczne spożycie wiśni i czereśni we wszystkich państwach unijnych to około 2,2 kg/osobę. W przypadku wymiany handlowej z państwami trzecimi, kraje unijne są eksporterem netto tych owoców pestkowych, w poprzednim sezonie wolumen importu to około 36,7 tys. ton, podczas gdy wyeksportowano tych owoców około 47,6 tys. ton.
W eksporcie owoce kierowano przede wszystkim na Białoruś–ponad 27,5 tys. ton oraz do Mołdawii–8,2 tys. ton i Szwajcarii. Owoce z państw trzecich sprowadzono przede wszystkim z Turcji–28,3 tys. ton oraz Chile i Serbii.
FAMMU/FAPA na podst.: FAS USDA