OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

W sprawie przyszłości WGRO S. A.

16 lipca 2007
W resorcie rolnictwa  trwają prace nad przygotowaniem Porozumienia pomiędzy fundatorami Fundacji Rozwoju Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Wielkopolską Giełdą Rolno-Ogrodniczą S.A. oraz Fundacją, które zastąpi dotychczasowe Porozumienie 6-stronne, wobec zapowiedzianego przez Rząd Konfederacji Szwajcarskiej zamiaru wyjścia z Fundacji.

- Przygotowany projekt Porozumienia nie jest ostateczną intencją rozwiązania problemów związanych z dalszą działalnością Fundacji oraz poznańskiego rynku hurtowego, lecz początkowym etapem wypracowywania podstaw dla ich organów statutowych do podjęcia działań umożliwiających wyjście z prac Fundacji Rząd Konfederacji Szwajcarskiej. Należy podkreślić, że nadrzędną, niekwestionowaną intencją strony szwajcarskiej przy podejmowaniu obecnej decyzji, jak i wcześniejszej o przekazaniu środków na budowę, jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania i dalszego prawidłowego rozwoju WGR-O S.A. Taki pogląd wyraża również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Jak Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednoznacznie określa, że akcje będące w posiadaniu Fundacji docelowo winny trafić do rąk producentów rolnych, operatorów, a także ich związków, aby uniknąć nadmiernego rozproszenia ich posiadaczy, czy też przepływów sprzyjających przejęciu władzy w spółce przez mniejszościowych akcjonariuszy, których interes nie zawsze jest zgodny z interesem producentów rolnych. Zapisy w projekcie dokumentu mówiące, że akcje tak nabyte nie będą mogły być odsprzedane na rzecz podmiotów trzecich przez minimum 5 lat, gwarantuje, zdaniem resortu rolnictwa, stabilność funkcjonowania rynku oraz interesów rolników i operatorów, którzy będą mieli większy wpływ na jego działalność. Jak podkreśla minister Ardanowski do organów statutowych Fundacji oraz potencjalnych nabywców należy wypracowanie zasad dotyczących ustalenia ceny akcji WGR-O S.A., z zastrzeżeniem jednak, że cena akcji skierowanych do sprzedaży powinna być ustalona w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Proces zmiany akcjonariatu WGR-O S.A. powinien by rozłożony odpowiednio w czasie, tak, aby nie stanowił zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania rynku.
W ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, docelowo Fundacja powinna posiadać nie więcej niż 25% akcji WGR-O S.A., co nie doprowadzi do nadmiernego zachwiania proporcji w strukturze akcjonariatu w stosunku do obecnego stanu.

26 listopada 1992 roku otwarto Wielkopolska Giełda  Rolno-Ogrodniczą S.A. w Poznaniu ( noszącą obecnie nazwę Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A.)  została otwarta 26 listopada 1992 roku .  
WGRO S. A. to  pierwszy w Polsce, o europejskim standardzie, hurtowy rynek owoców, warzyw, kwiatów żywych i sztucznych oraz artykułów spożywczych.
WGRO S.A. jest stałym miejscem zaopatrzenia dla około 9.000 firm z Polski środkowo-zachodniej i północnej. Roczne obroty rynku szacowane są na 400 do 500 mln złotych i 250 do 350 tysięcy ton. Na terenie 12 ha, które zajmuje obecnie WGRO S.A. zlokalizowano 12 obiektów handlowych o łącznej powierzchni 4 ha. Są tu: 2 hale owocowo-warzywne, 4 hale spożywcze, 2 hale kwiatowe, hala magazynowo-chłodnicza, pawilon z materiałami ogrodniczymi oraz 2 wiaty.

POWIĄZANE

Cédric Benoist: Jako rolnik uprawiający rośliny uprawne w środkowej Francji, był...

97 proc. Polaków próbowało piw bezalkoholowych, a 62 proc. regularnie sięga po „...

Rolnicy protestują pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Chcemy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę