OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Kto tu rządzi

15 lutego 2010
Czy można coś kupić, ale nie zostać właścicielem? Okazuje się, że tak. Cukrownia w Glinojecku przeszła właśnie z firmy British Sugar w ręce Pfeiffer& Langen. Dlatego część plantatorów postanowiła odejść z Glinojecka i zmienić cukrownię do której dostarcza surowiec.

Najbardziej oddaleni od Glinojecka plantatorzy buraków chcą odejść do innej bliżej położonej swoich gospodarstw cukrowni. Twierdzą, że mają do tego pełne prawo.

Kazimierz Kobza - KZPBC: mają prawo przejścia ze swoim prawe do uprawy do innego producenta cukru. Taka ewentualność się zdarzyła.

Zdarzyła się, gdyż największa polska cukrownia zmieniła właściciela. Brytyjski BSO sprzedał go niemieckiej firmie Pfeifer und Langen. To zgoda na transakcję którą wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I jeszcze jedno pismo z firmy Pfeiefer und Langen, które potwierdza zamiar inwestycji.

Wydawałoby się, że wszystko jest jasne. Ale nic bardziej mylnego. Gdy plantatorzy ogłosili chęć odejścia z cukrowni ze zdumieniem dowiedzieli się, że nie mogą, gdyż właściciel się nie zmienił.

Janusz Pierun - Pfeiefer und Langen: bezpośrednio cukrownia Glinojeck nie zmieniał właściciela, natomiast pośrednio tak. Firma Pfeifer und Langen Polska nabyła spółkę, która jest właścicielem cukrowni Glinojeck, w związku z tym nie nastąpiła bezpośrednia zmiana właściciela tylko pośrednia.

Taką interpretację przepisów potwierdza ekspertyza renomowanej warszawskiej kancelarii prawniczej, która potwierdza, że Pfeifer und Langen przejął tylko „pośrednią kontrolę”. A to oznacza, że unijne przepisy dające rolnikom prawo odejścia od dotychczasowego odbiorcy buraków, nie mają tutaj zastosowania.

Kazimierz Kobza - KZPBC: firma chwytając się kruczków prawnych chce pozbawić plantatorów prawa wynikającego z przepisów UE.

Całą sytuacja dobrze ilustruje prawdziwą wojnę o dostawców surowca jaką toczą ze sobą producenci cukru. To efekt reformy unijnego rynku cukru, który obniżył gwarantowane ceny buraków oraz znacznie zmniejszył liczbę plantatorów, którym za rezygnację z produkcji zaoferowano rekompensaty.



POWIĄZANE

Propozycja jednolitego funduszu budzi obawy o przyszłość WPR i stabilność rolnic...

Na łamach Klubu Jagiellońskiego Alexander Tyra omawia ideę, w którą wierzą techn...

Jak podaje APK-Inform, w tym tygodniu ceny w ukraińskim sektorze kukurydzy paszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę