OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

KZRP i PSPO ostrzegają przez rzepakiem wysokoerukowym!

3 grudnia 2015
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju  wystosowały list otwarty  do producentów rzepaku w sprawie prób wprowadzenia do uprawy w Polsce nasion rzepaku wysokoerukowego. Sprawa jest szczególnie ważna właśnie w tym okresie czyli przed zasiewami. Dlatego też zachęcamy do przeczytania przygotowanego pisma.


List otwarty do producentów rzepaku w sprawie prób wprowadzenia do uprawy w Polsce
nasion rzepaku wysokoerukowego


Od pewnego czasu otrzymujemy informacje o propozycjach uprawy rzepaku wysokoerukowego składanych polskim rolnikom przez firmy zagraniczne, choć od ponad ćwierćwiecza w Polsce nie uprawia się już takich odmian.
Istotną cechą uprawy rzepaku jest pewność zbytu związana ze wzrastającym zapotrzebowaniem na jego nasiona na cele spożywcze jak i paliwowe. Zapotrzebowanie na nasiona charakteryzujące się wysoką jakością będzie znajdowało odzwierciedlenie w postaci wyższych cen.
Dzięki wysokim wymaganiom jakościowym dotyczącym produkcji materiału siewnego rzepaku, Polska wśród krajów Europy i Świata należy do liderów w produkcji wysokiej jakości oleju oraz śruty rzepakowej i makuchu rzepakowego. Zapewnia to tym produktom uznanie na licznych zagranicznych rynkach zbytu. Polska pod względem zawartości glukozynolanów (co jest szczególnie ważne w przypadku śruty rzepakowej) w swoich normach wyprzedza pozostałe kraje Unii Europejskiej o 3 µmole (do 15 µmoli Polska, do 18 – UE w materiale  siewnym, natomiast
w nasionach przemysłowych tak samo do 25 µmoli Polska oraz UE).
W odmianach wysokoerukowych wartości te są kilkakrotnie wyższe. Ma to istotne znaczenie
dla wartości żywieniowej pasz rzepakowych.
Ponadto, należy podkreślić, że w obecnie uprawianych nasionach odmian „00” poziom kwasu erukowego nie może przekraczać 1%, natomiast w spożywczym oleju rzepakowym musi on być poniżej 2 %.
Nawet incydentalne wprowadzenie do uprawy odmian wysokoerukowych może spowodować w dłuższej perspektywie nieodwracalne konsekwencje w postaci strat dla rolnictwa
i przemysłu olejarskiego. Przekrzyżowanie odmian, które nieuchronnie nastąpi na długie lata spowoduje obniżenie jakości uzyskiwanych nasion rzepaku oraz ich produktów. Niekorzystną sytuację dodatkowo skomplikuje problem samosiewów, który stworzy „magazyn” nasion o niepożądanych cechach i właściwościach - pogarszających ich jakość przemysłową.
Biorąc powyższe pod uwagę:
- apelujemy do Was  o rozwagę przed podpisaniem tylko pozornie korzystnych umów,
- zwracamy uwagę, aby być może krótkotrwała korzyść z uprawy odmian wysokoerukowych nie spowodowała długotrwałych szkód jakie w takim przypadku z pewnością nastąpią,
- prosimy, weźcie pod uwagę, że oferujący materiał siewny rzepaku wysokoerukowego wyjadą, a Wy z trudnymi do oszacowania kłopotami pozostaniecie.

                                                                          Mariusz Olejnik                  Roman Rybacki
                                                                  Prezes Zarządu KZPR              Prezes Zarządu PSPO




POWIĄZANE

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...

W zakończonej właśnie kampanii 2024/2025 cukrownie należące do Krajowej Grupy Sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę