OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Mieszanie w paszach

12 września 2003

Jeszcze do niedawna unijne przepisy dotyczące rolnictwa i jakości produktów rolnych wydawały się nam czymś nieco egzotycznym i odległym. Teraz nadchodzi czas, gdy ich działanie odczujemy na własnej skórze i to w sposób nie zawsze przyjemny.

–Zapewne niewielu rolników uświadamia sobie fakt, iż właśnie kończą się czasy swobodnego mieszania pasz we własnym gospodarstwie. Pod koniec lipca weszła w życie znowelizowana Ustawa o środkach żywienia zwierząt, która nakazuje zdobycie zezwolenia na taką działalność. A zezwolenie otrzymają tylko te gospodarstwa, które spełnią określone warunki, m.in. przygotują oddzielne pomieszczenie, przeznaczone do mieszania pasz i wykażą się posiadaniem mieszalnika. Na dodatek hodowcy różnych rodzajów zwierząt muszą przygotować oddzielne linie produkcyjne dla każdego z nich, gdyż ustawa zakazuje używania jednej linii do przygotowywania paszy np. dla drobiu i trzody chlewnej.

Ci, którzy spełnią ustawowe warunki, otrzymają pozwolenie na mieszanie pasz od powiatowego inspektora weterynarii. Na wystąpienie z odpowiednim wnioskiem mają jeszcze pół roku. Pozostali zostaną pozbawieni prawa do zakupu premiksów i innych dodatków witaminowych do mieszania pasz, co niewątpliwie utrudni im życie i podroży koszty produkcji - będą zmuszeni bowiem do kupowania gotowych pasz.

Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób działanie nowego systemu będzie kontrolowane. Czy więc kupowanie dodatków do pasz będzie odbywało się za okazaniem zezwolenia, czy też jakieś lotne kontrole będą sprawdzały, czy gospodarz nie nabył dodatków "na lewo" i miesza je teraz po staremu i - o zgrozo - w byle stodole i wspólnie dla drobiu i świń. Ustawa nie ma bowiem jeszcze przepisów wykonawczych, co dodatkowo skróci czas starania się o zezwolenie dla tych, którzy mogą spełnić wymienione wyżej warunki. Brak tych rozporządzeń kółka rolnicze uważają jednak za ostatnią szansę na to, żeby spróbować zmienić niektóre przepisy ustawy.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 14 sierpnia 2024 ...

W najnowszym raporcie ESG można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące m.in. d...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę