OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Prezydent RP w OSM Piątnica

19 października 2004

18 października 2004r., Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy gościła najwyższe władze Państwowe m.in. Prezydenta RP, Ministra Rolnictwa i Finansów oraz Komisarza Unii Europejskiej. Powodem spotkania było uruchomienie w pobliskiej Łomży ogólnopolskiego systemu komputerowego, który ma przekazywać na konta rolników pieniądze z dopłat bezpośrednich. Dostojnicy państwowi zwiedzili OSM Piątnicę, największą w okolicy spółdzielnię mleczarską, jedną z pierwszych, która w 100% skorzystała z dopłat unijnych w ramach programu SAPARD.

W trakcie swojej wizyty pod hasłem „Siła w tradycji – szansa w europejskim członkostwie”, Prezydent Aleksander Kwaśniewski obejrzał m.in. jedną z najnowocześniejszych w Polsce, ostatnio uruchomioną linię do produkcji twarogu o wydajności 100 ton miesięcznie. Pomimo krótkiej obecności na rynku, produkt ten dzięki innowacyjnemu opakowaniu już zdążył odnieść sukces. Wizyta zakończyła się degustacją serków i twarogów Piątnicy, których wysokie walory smakowe wielokrotnie podkreślał Prezydent RP

Nie bez przyczyny wybrano właśnie Piątnicę - podlaska mleczarnia jest przykładem firmy, która jeszcze przed wejściem do UE potrafiła wykorzystać unijne fundusze. Jako jedna z pierwszych mleczarni w latach 2002-2004 skorzystała w 100% z programu SAPARD, co umożliwiło jej realizację inwestycji na sumę 22 mln zł. „Dzięki wstąpieniu Polski do UE oraz uruchomionym funduszom pomocowym, możemy podnosić standardy produkcji, a co za tym idzie jakość naszych produktów. Ciągłe inwestycje dają nam możliwość konkurowania na rynku polskim oraz międzynarodowym - od dawna posiadamy zezwolenie na eksport naszych produktów do UE” – powiedział Zbigniew Kalinowski, Prezes Zarządu OSM Piątnica.

Dzięki uruchomieniu ogólnopolskiego systemu komputerowego pierwsza grupa rolników otrzymała już dopłaty bezpośrednie. Polska wyprzedza inne kraje członkowskie, w których wypłaty zaczną się dopiero 1 grudnia.

Wśród rolników, którym przyznano środki unijne jest jeden z największych dostawców mleka w OSM Piątnicy – Wojciech Kowalewski ze Srebrowa, gm. Wizna, którego 100-hektarowe gospodarstwo zwiedzili 18 października br. m.in. Minister Rolnictwa i Prezes ARiMR.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę