aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY INDYKÓW

19 czerwca 2002

Przyczyna
Choroba wywoływana jest przez pneumowirusy ptasie.

Źródła i drogi zakażenia
Wirus może rozprzestrzeniać się zarówno na drodze zakażenia horyzontalnego (kontakt z osobnikiem chorym, zanieczyszczona wirusami woda, odzież obsługi, wyposażenie) i pionowego.

Wrażliwy gatunek
Indyki, kury

Objawy kliniczne
U młodych indyków stwierdza się wysięk z nosa, zapalenie spojówek, rzężenie, obrzęk tkanek miękkich głowy zwłaszcza w okolicy zatok podoczodołowych i podżuchwowej.
W stadach nieśnych obok zaburzeń ze strony układu oddechowego występuje spadek nieśności. Zachorowalność jest zazwyczaj bardzo wysoka natomiast śmiertelność może być zróżnicowana i z reguły jest wyższa u młodych indycząt.
U kurcząt pneunowirusy wywołują tak zwany zakaźny zespół dużej głowy (Swollen Head Syndrome - SHS). Chore ptaki wykazują utratę apetytu, osowiałość, obrzęk tkanek miękkich głowy wokół oczu oraz zatok podoczodołowych, torticollis i zaburzenia w koordynacji ruchów. Obserwuje się również wyraźny spadek nieśności, jeśli choroba wystąpi w okresie produkcyjnym.

Zmiany anatomopatologiczne
Obraz zmian anatomopatologicznych jest bardzo zróżnicowany i zależy głównie od tego jaki czynnik bakteryjny wikła pierwotne zakażenie wirusowe. W przypadku SHS obserwuje się często ropne zapalenie tkanek miękkich głowy z obecnością włóknika i wysięku ropnego. Stwierdza się również zapalenie nosa, tchawicy i zatok występuje zarówno u indyków jak i kur.
Obserwowane włóknikowe zapalenie worków powietrznych i worka osierdziowego są skutkiem wtórnym zakażeń E. coli. Nerki mogą być obrzęknięte i przekrwione, w płucach stwierdza się obrzęk, przekrwienie i obecność włóknikowego wysięku.

Diagnoza
Rozpoznanie oparte na objawach klinicznych nie jest wiarygodne, bowiem wiele innych chorób może przebiegać z podobnymi zmianami. Najpewniejsza diagnoza oparta jest o wyniki badań wirusologicznych (izolacja pneumowirusa z wysięku lub ze zmienionych błon śluzowych). Mogą być również wykrywane specyficzne przeciwciała. W takich przypadkach mogą znaleźć zastosowanie: test seroneutralizacji, immunofluorescencji oraz najpowszechniej stosowany test ELISA.

Leczenie i zapobieganie
Podanie antybiotyków zapobiega wtórnym powikłaniom bakteryjnym. Najlepszą metodą zapobiegania chorobie są szczepienia profilaktyczne.

Uwagi
Stwierdzono, że wirus TRT występuje w 2 typach: A i B. Różne szczepionki zawierają izolaty należące do różnych grup. W praktycznej profilaktyce choroby w wielu krajach stosuje się szczepionki zawierające zarówno typ A jak i B wirusa.

Spis treści

 

 


POWIĄZANE

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Iran rozpoczyna wysyłki jaj k...

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę