Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa przygotowali odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące płatności bezpośrednich do gruntów rolnych.
Czy płatności bezpośrednie przysługują do ogródka przydomowego?
Do ogródka przydomowego przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa), pod warunkiem, że jego powierzchnia (zajęta pod uprawę różnych gatunków roślin) wynosi co najmniej 0,1 ha. Ogródek przydomowy - to powierzchnia przeznaczona pod uprawę płodów rolnych z zamiarem ich zużytkowania przez posiadacza gospodarstwa rolnego. Ogródki przydomowe są oddzielone od reszty gruntów rolnych. Mogą składać się zarówno z gruntu ornego oraz upraw wieloletnich.
Czy płatności bezpośrednie przysługują do sadów wielogatunkowych?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) - o ile uprawa sadownicza spełnia wymóg minimalnej powierzchni działki rolnej - co najmniej 0,1 ha, nawet jeżeli na tej działce występują różne gatunki drzew (np. jabłoń, grusza ).
Czy płatności bezpośrednie przysługują do:
· uprawy warzyw?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) - o ile spełniają wymóg działki rolnej, tzn. stanowią jedną uprawę o powierzchni co najmniej 0,1 ha.
· uprawy kwiatów?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) - o ile spełniają wymóg działki rolnej, tzn. stanowią jedną uprawę o powierzchni co najmniej 0,1 ha.
· uprawy roślin ozdobnych?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) - o ile spełniają wymóg działki rolnej, tzn. stanowią jedną uprawę o powierzchni co najmniej 0,1 ha.
· uprawy w namiotach foliowych?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) do upraw rolniczych - pod warunkiem, że zajmują powierzchnię co najmniej 0,1 ha.
· mieszanek kwiatowych sianych z przeznaczeniem do produkcji pszczelarskiej?
TAK, przysługuje jednolita płatność obszarowa (tzw. podstawowa) - pod warunkiem, że zajmują powierzchnię co najmniej 0,1 ha;
Czy można uzyskać płatności uzupełniające do:
· kukurydzy cukrowej, kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę?
TAK, płatności uzupełniające przysługują do wszystkich zbóż, także do kukurydzy cukrowej oraz do kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę.
· dyni pastewnej?
NIE, dynia pastewna nie znajduje się w wykazie roślin objętych płatnościami uzupełniającymi. Płatności uzupełniające przysługują tylko do określonych roślin przeznaczonych na paszę, wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie rodzajów roślin objętych płatnościami uzupełniającymi (Dz. U. nr 65, poz 596).
· mieszanek zbożowych na kiszonkę?
TAK, do mieszanek zbożowych płatności uzupełniające przysługują zarówno w przypadku ich uprawy na ziarno jak i na zielonkę wykorzystywaną na paszę.
Czy w przypadku graniczenia ze sobą działek, na których uprawia się te same gatunki roślin lecz różne ich formy, można traktować te działki jako jedną działkę rolną?
TAK, np. w przypadku uprawy pszenicy ozimej i jarej lub rzepaku ozimego i jarego, działki takie można potraktować jako jedną działkę rolną.
Czy do jednolitej płatności obszarowej uprawnione są łąki i pastwiska?
TAK, do łąk i pastwisk przysługuje zarówno jednolita płatność obszarowa jak i płatności uzupełniające.
Jaką roślinę rolnik wpisuje do wniosku w przypadku, gdy obecnie uprawia na danej działce seradelę a jesienią zasieje działkę żytem?
Rolnik powinien wpisać we wniosku te rośliny, które uprawiane są w plonie głównym. W przypadku, gdy w czasie jednego roku, na określonej powierzchni jest uprawianych kilka roślin, uprawę główną stanowi ta uprawa, która posiada największą wartość produkcji. Jeżeli jednak wartość produkcji nie wskazuje, która uprawa stanowi uprawę główną, wówczas przyjmuje się, że uprawą główną jest ta uprawa, która zajmuje grunt rolny przez najdłuższy czas. W omawianym przypadku seradela stanowi roślinę uprawianą w plonie głównym, natomiast żyto będzie uprawą główną w przyszłym roku.
Jak traktować działki rolne podzielone rowami melioracyjnymi?
Jeżeli działkę rolną dzieli rów melioracyjny o szerokości do 2 m, stanowiący integralną część (lub element) utrzymywania gruntów w dobrej kulturze rolnej, to powierzchnię rowu należy traktować jako część działki rolnej. Jeżeli działkę rolną dzieli rów melioracyjny o szerokości do 2 m stanowiący odrębny przedmiot władania (odrębna działka ewidencyjna), to powierzchnię rowu należy odjąć od powierzchni działki rolnej. Jeżeli działkę rolną dzieli rów melioracyjny o szerokości większej niż 2 m, to powierzchnię rowu należy odjąć od powierzchni działki rolnej.
Czy drogi dojazdowe można wliczyć do powierzchni działki rolnej?
Drogi technologiczne (np. na plantacjach chmielu) lub drogi dojazdowe do pól o nawierzchni gruntowej, wlicza się do powierzchni działki rolnej, pod warunkiem, że w ewidencji gruntów i budynków użytek gruntowy dla tej części działki rolnej nie został wykazany jako droga.